Rozmowa z Michałem Żyradzkim, dyrektorem Rajdu Rzeszowiak

Najnowsze aktualności

Poprzednie edycje rajdu różniły się od siebie, jeśli chodzi o trasę czy miejsce bazy rajdu. Co zmieni się w tym roku?

Od samego początku, kiedy w naszych głowach zrodził się pomysł zorganizowania nieco mniejszej imprezy niż Rajd Rzeszowski, staramy się, aby zawody stały na równie wysokim poziomie organizacyjnym, jak nasz flagowy rajd. Dlatego stale zabiegamy o pozyskanie nowych partnerów i sponsorów, którzy pomogliby nam jeszcze lepiej przygotować rajd. W tym roku dołączyła do nas m.in. Galeria Nowy Świat w Rzeszowie, na terenie której zorganizowany zostanie park serwisowy, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie wieczorny, widowiskowy odcinek specjalny, który rozpocznie sportową część rajdu. Jedno pozostaje niezmienne – charakterystyka odcinków specjalnych. Znów wykorzystywać będziemy wąskie, kręte, pełne podjazdów i spadań trasy znane wszystkim z Rajdu Rzeszowskiego. Nowe regulaminy ramowe pozwoliły na wydłużenie trasy odcinków specjalnych, z czego skrzętnie skorzystaliśmy.

No właśnie, ile kilometrów liczyć będzie trasa?

Regulaminy mówią, że całkowita długość prób w rajdzie okręgowym nie może przekroczyć 50 km, a w Super KJS 25 km. Nam udało się trasę skonfigurować w taki sposób, że do dyspozycji załóg będzie odpowiednio 47,60 km i 21,26 km. Po roku przerwy wracamy do Siedlisk na fragmenty kultowego OS Lubenia i po raz kolejny będziemy się ścigać także w Niechobrzu, ale tym razem trasa wiedzie w przeciwnym kierunku. Całkowita trasa rajdu, łącznie z dojazdówkami, to niewiele ponad 200 km.

Kto może zgłosić się do zawodów?

Zarówno zawodnicy posiadający licencje, jak i amatorzy. Przygotowaliśmy rajd dla każdego. Dla profesjonalnych zawodników, którzy chcieliby potestować na naszych trasach przed innymi rajdami, dla zawodników, którzy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z profesjonalnym ściganiem, dla których udział w Rajdzie Rzeszowiak będzie świetną okazją do poznania tras, na których rywalizują kierowcy RSMP i ERC oraz dla amatorów, którzy mogą się zgłaszać w Super KJS, by poczuć atmosferę profesjonalnego rajdu i zmierzyć się na wymagających próbach sportowych.

Jakiej spodziewacie się frekwencji?

Frekwencja z roku na rok rośnie. Dwa lata temu, kiedy Rzeszowiak debiutował mieliśmy 30 zgłoszeń, w ubiegłym roku 41. Liczymy, że tym razem będzie ich jeszcze więcej, tym bardziej, że wzrosła nam ranga zawodów i gościć będziemy uczestników Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tej grupie frekwencja powinna dopisać. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia. Mamy bardzo mocną konkurencję, w postaci cyklu RSMŚL na Śląsku, który gromadzi wielu zawodników. Nam na Podkarpaciu póki co jeszcze nie udaje się zachęcić do udziału w zawodach aż tylu kierowców, ale robimy wszystko, aby to się zmieniło. Nie ułatwiają nam zadania organizatorzy innych rajdów, którzy przesuwając swoje zawody na nasz termin odbierają nam część i tak skromnej obsady. Liczymy jednak, że do startu w naszej imprezie przekona zawodników jej trudność i odpowiedni poziom organizacyjny, który gwarantuje Automobilklub Rzeszowski. Te elementy są bardzo chwalone przez zawodników HRSMP, którzy byli u nas w ubiegłym roku. Potwierdzają to także uczestnicy naszego Super KJS, którzy zachwyceni trasami, już bezpośrednio po zakończeniu poprzednich zawodów deklarowali udział w kolejnej edycji rajdu. Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w naszej imprezie, zgłoszenia potrwają do 14 maja.

Gdzie zawodnicy i kibice mogą znaleźć informacje na temat rajdu?

Wszystkie najważniejsze informacje na temat Rajdu Rzeszowiak, czyli mapy, harmonogramy, regulaminy i formularze zgłoszeń znaleźć można na stronie internetowej zawodów www.rajdrzeszowiak.pl oraz na oficjalnym profilu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia na Facebook’u https://www.facebook.com/rsmpodkarpacia.

Fot. Paweł Hoffman

Odwiedź nas na Facebooku

Przeczytaj także

Wyniki rajdu: Stańdo najlepszy w „okręgówce”, Niemiec w KJS

Zakończył się 8. Rajd Rzeszowiak HOFFMAN, zaliczany do Rajdowych Mistrzostw Południa oraz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Konkursowej Jeździe Samochodem. Najlepiej na wymagających trasach zlokalizowanych na południe od Rzeszowa poradzili sobie Krzysztof Stańdo i Dariusz Gurdziołek – wśród zawodników licencjonowanych oraz Jakub Niemiec i Mateusz Bodniak – wśród amatorów.

Rusza 8. Rajd Rzeszowiak HOFFMAN

Już dzisiaj po południu, w Boguchwale, startuje ósma edycja Rajdu Rzeszowiak. Zawody zaliczane są do Rajdowych Mistrzostw Południa oraz Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Konkursowej Jeździe Samochodem. Impreza jest częścią motoryzacyjnego wydarzenia pod nazwą MOTO SHOW Boguchwała.

59 zgłoszeń na 8. Rajd Rzeszowiak HOFFMAN

Znamy już listy zgłoszeń do tegorocznej edycji Rajdu Rzeszowiak. Do Automobilklubu Rzeszowskiego, organizatora imprezy, trafiło łącznie 59 zgłoszeń od załóg chcących rywalizować w cyklu Rajdowych Mistrzostw Południa i w Konkursowej Jeździe Samochodem.